Весільний обряд в селі
Сватання
Першою весільною подією є сватання. Хлопець, який хоче женитися вибирає собі старших за себе, часто родичів своїх 2 чоловіки і їде вечером з хлібом до дівчини. Кладуть хлібину на стіл і говорять «Добрий вечір ми стрільці-молодці, ідем по сліду куниці – красивої дівиці, а сліди завернули у ваш двір». Дружби (старости) радяться з батьками дівчини, чи віддадуть її заміж за цього хлопця. І якщо батьки не проти, то викликають дівчину и питають, чи вона піде за нього. Коли дівчина згодна староста бере за праву руку молодого и молоду і з’єднує їх. Дівчина подає старостам рушники, а молодому хустку. Вишиті рушники і хустку пов’язує через плече. Потім запивають могорич. Молода и молодий п’ють з одної чарки, щоб була згода між ними на все життя. Домовляються по весілля. Староста залишає на столі принесений ними хліб. На відході батьки дівчини у знак згоди дають свій хліб. Молода й батьки проводять їх аж до вулиці, де й прощаються.
Батьки за 2 дня до весілля печуть шишки й коровай. Збирають жінок (коровайниць), які допомагають батькам. Коровайниці співають:
Загрібай мати жар, жар
Коли тобі дочки жаль, жаль
Кидай у піч дрова
Оставайся мамо здорова.
За кілька днів перед весіллям у домі молодої збираються її подруги (дружки). Розучують спивати пісень, що будуть співати на весіллі. Якщо багато родичів, то з п’ятниці починають їх обходити запрошуючи на весілля. Молода з старшою дружкою у вінку з лентами підвязана королевським рушником ідуть перши, за ними дружки теж підвязані королевськими рушниками. Співають:
Низом дружички, низом
Встелена доріжечка хмизом
А у Іванка кінь вороненький
Перескоче гай зелененький
А у Галини ще вороніший
Перескоче гай зеленіший.
Приходять до родичів, молода кланяється і запрошує до себе на весілля. Родичі приймають запрошення і кличуть сідати за столи. Чатують обідом. В цей час майже все село сходиться дивитися на молоду. І так молода обходить усіх родичів, сусідів, знайомих, всіх, яких гукають гуляти на весілля.
В суботу батьки випроважають молоду з дружками до свекрів. Дружки спивають:
Ой брязнули ключі до свекрухи йдучи
На білім помості до свекрухи в гості
Свекруха ласкова горілку таскала
Пляшками носила невістку гостила
Як у молодої умер батько, то спивають:
На вгороді той дубочок зелененький
Ой там лежить мій батенько той рідненький
А я тому дубочкові ухилюся
Не рідному батенькові поклонюся.
Ой кланяйся донько моя
Тіткам та дядькам
Нехай дають порядочок
Як своїм діткам
Ой кланялась мій батеньку
Не раз і не три
Та не дають такої порадоньки
Як Ви.
Підійшла молода з дружками до хвіртки молодого. Дружки спивають:
Ой поки ми тут стоятимим
Сиру землю топтатимим
Червоними чобітками
Золотими підківками.
Виходять свекор і свекруха з хлібом з сіллю. Кланяються. Кланяється і молода. Свекри благословляють и просять до хати. В цей час виходить молодий. Дружки спивають:
Ой по той бік ставу (2 рази)
Кликав Павич Паву
Їди, їди павочко дам тобі вино-яблучко
А за теє вино-яблучко дівуваннячко.
Заходить в хату молода з дружками. Входячи в сині молода тихо говорить: «Ваша хата, ваші сині, а мій верх», щоб бути хазяйкою в цьому домі. Коли сіли за стіл молодий з боярами і молода з дружками, молода сипле під стіл жито. Дружки спивають:
Низом дружечки низом…(уже записано)
Потім другу:
Суботонька, неділенька, то як один день
Сумувала тай Галина увесь тиждень
Ой як мені сумувати перестати
Ой як мені тай свекорка позівати
Ой позву я тай свекорка тай батеньком
Що він мені тай батеньком, тай не буде
А Галині дивування та жаль буде.
Співають ще декілька пісень. Пообідавши всі встають, дякують за обід. Молодий з боярами випроважають молоду з дружками до дому.
У неділю їде молодий з боярами забирати молоду. Мати випроважає вивертає кожух (щоб була доля щаслива, а нечистий дух боявся кожуха), їде на коляці (наче на коляці щоб були богаті) осипає молодого житом (щоб життя було хороше) овесом (щоб діти були) цукерками (щоб солодко жилося) горіхами (щоб міцні були як горіх) грішми (щоб були грошовиті). Палка, що їздила на ній мати кругом молодого, розламується на 4 частини і кидається на 4 сторони (молоді мають бути вільні). Коли зачепиться палка і упаде, тут значить молода сім’я оселиться в батьковій хаті.
Молода з дружкам в цей час у старшої дружки. Якщо молодий з іншого села, то на воротіх стоять хлопці і беруть викуп. Викуп беруть і дружки. Молодий забирає молоду до дому. Мати стелить кожух, становляться молоди на кожух колінками, кланяються, а потім йдуть до церкви. Після церкви всі приходять до молодої. Молодий викупає молоду в її братів, сестер, батько і матери. Молода з дружками заходять за стіл. Коло молодої сидає брати з кійками (це місце молодого). Молодий повинен викупить. Вони домовляються за викуп і він сідає рядом з молодої. А щоб зайти за стіл … сидять дружки. Повинні його вони пропустить. Бояри спивають:
Дружечки, паняночки становтись на лавочки
Нехай наша челядь поза стільлю сяде
Скрибка з стреликами, з хорошими боярами
Посідали бояри з молодим. Виходить сестра, становиться на лавку і співає:
Подай мати голку, щей ниточку шовку
Пришити віночок зятю молодому.
По мосту ходила шовки скупувала
Вінки прошивала на сто рублів брала
До головного убору пришила віночок
Наділа на голову собі і кланяється. Проси викуп у молодого. Молодий забирає шапку, дає викуп. Сестро співає:
Та казали люди добрі що зять багач
Та казали люди грошей міх
А він дав полушку як на сміх.
А дружки спивають:
Має кисонька, має (2 раза)
Чогож вона має
Що у нашого Іванка
Хусточки не має.
Мати подає хустку. Молода повязує молодого, а молодий дає матері викуп.
Всі запрошенні сидять за столом. Молодий сидить біля молодої, з правого боку біля нього свашка та світилка, далі дружка з підружем і інші гості. З лівого боку сидять дружки гості. Спивають весільних пісень. Господині подають різні страви. Проспівавши усі встають від столу. Троють музики. Починаються танці.
Так бавляться кілька годин, потім сідають за стіл. Молодий і молода кожному підносять горілку. Тобто дарують молодих на щастя, на здоров’я. Після дарування друж з підружем розрізають коровай і роздають, а сважка роздає шишки. Коли ріжуть коровай држуки спивають:
Тобі дружко не дружкувати (2 рази)
Тобі тільки свиней пасти.
З довгою ломакою з чорною собакою
Свашці дружки спивають:
Свашко не ліпашка (2) шишок не ліпила
Дружок не дарила одну ізліпила
Тай ту сама з’їла.
Подарували молодих, роздали коровай та шишки дружка, підружий, свашка, світилка, молодий і молода дружки та бояри встають й співають:
Ой спасибі йому, а хто в цьому домі
Старому і малому щей Богу святому.
Ці всі їдуть до молодого, де їх чекають гості і рідні молодого. В молодого всі сідають за стіл і оп’ять гуляють. Ділять коровай молодого. Дарять гості і рідні молодого молодих. Все те, що надарували і молодої і в молодого у торбі у свашки. Потім вона віддає молодому і молоді свекрусі і свекрові. Всі запрошені на весілля гуляють. Спивають, танцюють. Майже до ранку.
На другий день, тобто в понеділок рідні молодої приносять сніданок молоді. Рідні молодого ховають молоду. Знайшовши радіють, запитують чи не обижають. Всі сідають за стіл. Продовжується весілля. А після обіду свати ідуть до дому молотити жито. Жито молотять ципами окремо в молодого своє в молодої своє. Через тиждень молоде подружжя, свекор і свекруха їдуть до сватів (на зазовини). На цьому закінчується весілля, яке тривало цілий тиждень.
Зібрала Кириленко П.В.