Архангело-Михайловская церковь (С. Таранушенко)
Михайлівська церква 1804 р.
Обмір і фото 1929 р.
В 1929 р. церква була нами оглянута, зафотографована і заміряно схематично її план.
Збудована вона в 1804 р., з соснових брусів. Це – триверха, але не три-, п’ятизрубна будова. Центр – квадрат, бабинець – теж квадрат, але меншого розміру, вівтар – шестигранник такої ж ширини й довжини, як і бабинець, південний і північний рукави – видовжені по осі схід–захід чотирикутники. Над рукавами верхів немає; всередині вони перекриті «коробом» а зовні двоспадистим дахом з фронтоном. Пізніш добудували до північного й південного рукавів та бабинця притвори, переробили (розтесали) вікна. Проте первісні форми, особливо в інтер’єрі, збереглися. В конструкціях зрубів стін і заломів та верхів церква цілком витримує традиційні форми XVIII в. Просвіти з центра до рукавів своїми елементами нагадують форми просвітів у Артюхівці і Левченках. Центральний зруб стін вищий східного і західного.
Властивою рисою, яка відрізняє цю церкву від подібних старіших, є намагання надати всередині обом заломам форму, наближену до банястої (дух часу, вплив ампіру), хоч зовні заломи цього намагання нічим не виявляються; вони такі ж, як і в Левченках, наприклад. Окремі форми Хоружівської церкви виглядають одні – трохи здрібнілими, інші – в’ялими. Церква справляє враження будови грамотної, але з ремісничим відтінком.
Схема побудови плану така: центр – квадрат. Половина діагоналі його дає ширину плану бабинця, довжина бабинця довша ширини на товщину одного бруса; у вівтаря ширина = ширині бабинця, а довжина така ж, як і у бабинця; східна грань вівтаря = ½ ширини дільниці, а південна грань = ½ діагоналі прямокутника, що становить половину центрального квадрата; половина діагоналі центра дає також довжину південного й північного рукавів, а ширина рукава і центра разом дорівнює діагоналі плану центра.
Висота зрубу стін бабинця – 7,62 м при довжині плану 5,00 м, цебто = діагоналі плану того ж бабинця, а висота зрубу стін центра – 9,53 м при довжині грані плану 6,80 м, тобто теж = діагоналі плану дільниці